Format Film
Category Full-length
Genre Road Movie
Production company INSIGHTMEDIA GROUP
Distributor Svoie Kіno
Directors Andrіy Іvanyuk
Screenwriter Andrіy Іvanyuk
Director of photography (DOP) Andrіy Kotlyar
Production Designer Volodymyr Romanov
Composers Patrick CannellOleksandr Yarmola
Sound Directors Serhіy MovchanAndrіy Morozov (II)Artem Mostovyj
Film editor Stanіslav Tolmachov
Сostume designer Tetyana Lavrinenko
Makeup artists Olena Polіschuk (II)Olyha Davidyan
Second Director Andrii KrutiiHanna Hnatenko-ShabaldіnaYevhen Spіvak
Producer Volodimir FіlіppovAlla OvsiannikovaAndrіy SuyarkoOleksandr Kovalenko (II)
Creative Producers Olyha KoghemaTіna Brahіnecy
Line Producers Dmitro Koghema
Leading actors Bohdan BeniukAnatoliy MaksymiyukMaksym Donets
Supporting Actors Serhіy SolopayVolodimir OsadchiyKaterina StepankovaAlybіna SotnikovaІvan MaystrenkoOlena ShlyakYevhen SuprunPetro HіmіchSerhіy UlashevMihaylo FedorchenkoAlla MartinyukOleksandr Mironov (II)Vadym KononovSerhіy MihaylovsykiyLuida KurmelMarina BіlovaOlena YurchenkoOleksadra CimbalyukOlena NahaievaOleksіy StepankovOksana VronsykaІhor VorohushinSerhіy MelynikovMarina KonstantinovaYevhen OlіynikOleh MamikіnPavlo ChirvaValerіy YurchenkoDmitro LavrenchukІhor LacykoAndrіy ІvanyukYurіy HuzovsykiyV'yacheslav Bielozorov
Creation year 2020
Country Ukraine
World Premiere 15 july 2019
Premiere in Ukraine 15 july 2019
Rental in Ukraine with 20 august 2020
Budget ₴ 10 084 488
Box office Ukraine (for all period) ₴ 407 239
Spectators in cinemas 4831
Awards
This is a kind of portrait of a person for whom the war in eastern Ukraine has become a personal challenge. Beard is a native of Donbass, a bold man of forty-five years, a family man, a regular worker. The director is a young man of twenty-six years, single, Westerner, intellectual. This is an ordinary day for ordinary soldiers. These are events and people you can usually meet there. These are the relationships between people who have to be here and now during the war. This is not only a unique life experience, but also a kind of cultural exchange of different social strata and mentalities. These are the births of new, special traditions.
Sign in in order to leave a review or comment
If you have any technical difficulties, please e-mail us at info@dzygamdb.com, or use Telegram by number +38(096)889-21-91
For advertising, please contact: ad@dzygamdb.com. Accommodation options see for link
Одного разу на Сході: рецензія на фільм «Східняк»
Комедійне бадді-муві із небезпечним Донбасом і Богданом Бенюком у головних ролях.
Мало які фільми в українському повному метрі виходять з такою завидною регулярністю, як про Донбас. Причина очевидна – реакція митців на виклики часу. Головна перевага цих фільмів не завжди в якості, зате в актуальності і розмаїтті жанрів. Тільки в цьому році вийшла сатира про «котиків» Тихого, а вже восени на глядача чекають пост-воєнна притча «Атлантида» Васяновича та брутальна драма «Погані дороги» Ворожбит.
Зі «Східняком» історія інша – це роуд-муві, в якому як то прийнято сюжет зосереджений навколо подорожі. Режисер і сценарист Андрій Іванюк розповідає історію одного дня бійців, які за день мають виконати грандіозну в своїй буденності місію, реальна ціль якої – показати сучасний Донбас з точки зору рядових бійців та їх саморефлексію, не звичну для тих, хто звик черпати інформацію з новин.
Вже з третьої хвилини герой Богдана Бенюка на прізвище Борода ходить і роздає усім дзюскіну мати. Як корінний місцевий, він чоловік бувалий, ще й трохи експресивний, тож насипає і своїм, і чужим впродовж всього хронометражу. Між діалогами з ідейним товаришем, який виступає тут своєрідним антиподом переконаного реаліста з Донбасу, та під саундтрек гуртів «Пирятин» і «Кому Вниз», автори проводять глядача розлогим депресивним регіоном.
Змальовують Донбас через дрібні клопоти, нав’язані війною з РФ, меланхолічні пейзажі та розмаїття місцевого контингенту. І якщо руїни колись багатого краю на мить таки стають прекрасними – місцеві біляші роблять свою справу навіть з глядачем, – то місцевий контингент навпаки не має нічого світлого і навіть російсько-терористичні війська відтіняє на ар’єрсцену. Тут і раніше було небезпечно, – говорять герої і їдуть далі, щоб показати більше, глибше того, що тут і зараз.
Оператор жадібно хапає занедбані залишки заводів і передмість. Камера переходить з довгих планів природи краю до нетрів маленького насупленого містечка. Сєпари жмуться, але, на відміну від їх зображення у тих же «Кіборгах» Сеітаблаєва, залишаються безмовними статистами. З ними і так все зрозуміло. Але через це декілька сцен, близьких до «тарантинівського» загострення ситуації, вирішуються швидко, навіть дещо похапцем.
Головна зброя тут – діалоги з вуст подорожуючих. Герої сперечаються і по тричі зупиняють авто, щоб висловити свою позицію, думку, обурення. Лайка миттєво стає російськомовною, хоча так нічим діалоги і не збагачує, хіба що виступає черговим лакмусовим папірцем для місцевого колориту.
Розбиті дороги минаються, випадкові зустрічі зміняються іншими, «Режисьор» у виконанні Анатолія Максимюка похмуро супиться і клянеться зняти про напарника фільм, а Бенюк відіграє на кілька «дзиґ» наперед, не залишаючи взагалі нікому простору для повноцінного перформансу. Все-таки поєднати благородність і мат, розказуючи на чому Донбас нині стоїть – завдання ще те хитромудре. А тут ще надвечір’я наближається і з ним передчуття бою.
Замальовка Донбасу 2020 року вийшла непростою. З одного боку «Східняк» не впадає в пафос, ілюзії чи фарс, з іншого – намагається сказати більше, ніж дозволяє час. Наприклад, що мир не можливий, а єдиний шлях деескалації – це перемога над ворогом. Адже будь-який мир так і залишиться гвинтиком гібридної війни, швидкого закінчення якої годі й чекати.
Попри всю свою показову брутальність, жарти і невизнання жодних авторитетів, фільм «Східняк» – це сентиментальне кіно воєнного часу, але без напускної мелодраматичності. Кожен його герой – не символ, а скоріше романтик в жорсткому світі, якого не випускати автомата з рук змушують обставини. Як доповідачі, вони не вдаються в абстрактні матерії між реалізмом і міфом, десь помиляються чи впадають в емоції, а десь, навпаки, аж занадто рублять правду-матку. Нехай не самими рівними діалогами. Нехай залишаючи більше питань. Зате нагадуючи ще раз, що попри все, Донбас – це Україна.
Тож причин переглянути стрічку «Східняк» щонайменше дві – сходити на серйозну розмову про життя на лінії фронту та подивитись на бенефіс відомого українського актора, який цілком може стати родзинкою в кінокар’єрі Богдана Бенюка. А більше причин може й не треба. До зустрічі в кіно!