Українці на 75-му Каннському міжнародному кінофестивалі

23 April 2022

У програмах 75-го Каннського міжнародного кінофестивалю, що відбудеться 18-27 травня 2022 року, візьмуть участь роботи українських кінематографістів.

До конкурсу 75-го Каннського кінофестивалю відібрано стрічку «Бачення метелика» Максима Наконечного – поствоєнну драму, яка розкриває тему травм людини та суспільства, спричинених війною. Світова прем’єра фільму, раніше відомого за робочою назвою «Спас», відбудеться в секції «Особливий погляд» (Un Certain Regard) офіційного відбору Каннського МКФ.
Фокус цієї категорії – фільми, які, на думку програмного відділу фестивалю, будуть мати сильний вплив на розвиток кіномистецтва, а також виділяються оригінальною ідеєю та естетикою. Цього року Каннський фестиваль буде проходити з 17 по 28 травня 2022 та святкуватиме 75 років свого існування та розвитку.

Повнометражний дебют Максима Наконечного – це жорстка та сюрреалістична історія про жінку-воїна, яка не бажає бути жертвою. Після звільнення з ворожого полону аеророзвідниця Ліля намагається повернутися до свого мирного життя в Україні. Біль і травма через пережите повсякчас виринають на поверхню, ніби уві сні, та щось всередині неї не дозволяє забути, чому вона мусить жити далі.

Країни виробництва фільму – Україна (TABOR), Чехія (MasterFilm), Хорватія (4Film), Швеція (Sisyfos Film Production). Фільм створено за підтримки Державного агентства України з питань кіно та Міністерства культури та інформаційної політики України, Eurimages, Чеського кінофонду, Хорватського аудіовізуального центру, Шведського кіноінституту, Українського культурного фонду та Українського інституту.
____
У рамках кінофестивалю відбудеться світова прем’єра драми «Памфір». Дебютний фільм режисера Дмитра Сухолиткого-Собчука став одним із 23 ігрових фільмів з усього світу, які відібрали до участі в 54-му Двотижневику режисерів – паралельній програмі Каннського кінофестивалю. Серед учасників програми цього року, що фільми режисерів Алекса Гарленда, П’єтро Марчелло, Міа Хансен-Лове, Ніколя Парізер, Аліса Уінокур та інші.

«Памфір» – історія про хорошого сім’янина, якому доля дає випробування, де він звертає з чесного шляху заради своєї сім’ї.
Фільм створений у копродукції України, Франції, Польщі та Чилі. Виробництво фільму здійснює компанія Bosonfilm спільно з Les Films D’Ici, Madants, Quijote та у партнерстві з Mainstream pictures. Продюсери проєкту – Олександра Костіна, Євгенія Яцута, Лора Бріан, Клаудія Смея, Богна Шевчик, Артем Колюбаєв, Альона Тимошенко та Жанкарло Насі.

Над сценарієм режисер працював в резиденції Каннського міжнародного кінофестивалю Cinéfondation Residence. Також проєкт був розроблений у двох найвпливовіших сценарних майстернях – TorinoFilmLab (Script&Pitch) та Midpoint Intensive. У 2019 році «Памфір» став переможцем 11-го пітчингу Держкіно, а також отримав підтримку Польського Інституту Кіно (PISF), швейцарського фонду Visions Sud Est та одного із найбільш відомих фондів у Європі, які фінансують експериментальне кіно – Hubert Bals Fund.

Реліз фільму в Україні запланований на 2022 рік.
____
На Каннському кіноринку представлять українські документальні проєкти. Один із днів професійної програми буде повністю присвячений Україні.
21 травня у рамках Cannes Docs відбудеться презентація українських документальних проєктів UKRAINIAN SHOWCASE. Ініціатива стала можливою завдяки співпраці фестивалю Docudays UA та Українського інституту. 

До UKRAINIAN SHOWCASE увійшли чотири проєкти, які наразі перебувають на етапі розробки. Серед них: 

  • «Лимани. Бій за рай» Сергія Лисенка – екобойовик, який розповідає історію заповіднику «Тузлівські лимани» та його доглядачів. Герої фільму постійно ведуть боротьбу з браконьєрами, рейдерами й корумпованими чиновниками.
  • «Залізна сотня» Юлії Гонтарук – стрічка про молодих військових, що повертаються додому з війни на Сході України та намагаються почати заново мирне життя. Новий виток російської агресії змушує їх знову повернутися на фронт. Авторка ставить запитання про те, який досвід набувають герої в цих війнах і яку ініціацію проходять, приймаючи смерть.
  • «Слухаючи світ» режисерки Лізи Сміт – проєкт, що зародився після повномасштабного вторгнення росії на територію України. Історія фокусується на арткураторці й активістці Іві, що має інвалідність, та її сині Івані, які були змушені тікати до Німеччини після бомбардувань Харкова.
  • «Мир для Ніни» Жанни Максименко-Довгич показує історію матері оборонця донецького аеропорту, яка прагне добитися покарання воєнних злочинців, що вбили її сина.

Окрім документальних проєктів, на фестивалі відбудеться презентація українських продюсерів і продюсерок – Ukrainian Producers under the Spotlight. Також спільно з Tallinn Black Nights на Каннському кіноринку презентують робочі матеріали ігрових кінопроєктів: «Камінь. Ножиці. Граната» Ірини Цілик, ‌«Коли нам було 15» Анни Бурячкової, «Ля Палісіада» Філіпа Сотниченка і «Я, Ніна» Марисі Нікітюк.

А у рамках Goes To Cannes представлять проєкти, що наразі перебувають на стадії виробництва, серед яких: «Редакція» Романа Бондарчука, «Дім за склом» Тараса Дроня, «Ти мене любиш?» Тоні Ноябрьової, «Демони» Наталки Ворожбит і «Свято Хризантем» Семена Мозгового.

•••

За матеріалами ЗМІ. Ілюстрація: cunman.com

Читайте також
Побачила світ пілотна серія вебсеріалу "Зворотна сторона війни"
03 листопада 2024
Оголошені лауреати сьомої Національної премії кінокритиків «Кіноколо»
18 жовтня 2024