Що таке пітчинг фільму?
“Пітчинг фільму”, “пітчинг сценарію” або вираз “пітчити сценарій” означає всього-на-всього усну презентацію вашого сценарію перед представниками індустрії кіно — зазвичай це виконавчий директор кіностудії або продюсер — з метою їх зацікавити.
“Презентація у ліфті”.
Найпоширеніший формат пітчингу сценарію — це “презентація у ліфті”, яка отримала таку назву, бо має вкластися у хвилину часу. Півтори хвилини теж згодяться, але якщо затягнете, то перетворите пітчинг на занадто детальну розповідь.
Вам можуть запропонувати зробити таку презентацію, якщо вас запросили на так звану “загальну зустріч” для обговорення вашого сценарію. Але ви повинні бути готові представити свою ідею будь-коли, наприклад, якщо раптово наскочите на директора студії десь у ліфті.
20-хвилинний пітчинг.
Такі пітчинги частіше відбуваються на загальних зустрічах. 20-хвилинний пітчинг передбачає набагато глибше занурення в деталі. Розповідайте історію дія за дією, сцена за сценою. Ви маєте набагато більше часу на опис персонажів, тем та конкретних сцен, але загальний принцип лишається незмінним: розповідайте слухачеві найголовніше.
У всякому разі, пітчити сценарій — це, по суті, його продавати, викладаючи історію коротко, але захопливо. Намагайтесь уникати надто агресивного тону і не звучати, як менеджер з продажу.
Загалом першочергова мета пітчингу фільму — щоб люди були в захваті від концепції, персонажів, історії та ідеї співпраці з вами.
Загальні зустрічі vs. зустрічі з конкретних питань.
Загальна зустріч — це зазвичай неформальна бесіда про вас і ваші проекти. Така зустріч потрібна для того, щоб директор студії або продюсер отримав уявлення про вас як про сценариста, ваш сценарний “голос” і те, над чим ви працюєте. Це найпоширеніший формат зустрічей і основна тема нашого сьогоднішнього допису.
З іншого боку, вас можуть покликати для пітчингу конкретного завдання, такого як переписання сценарію або новий проект. Такі зустрічі можуть бути дещо підступними, бо в наші дні гра полягає в тому, що директор студії і продюсери запрошують десяток сценаристів і отримують десяток різних варіантів. Далі обирають варіант до вподоби — і сценариста, навіть якщо він не є автором цього варіанту.
Якщо вам вдалося спіймати директора студії або продюсера для розмови про конкретний проект, залишити синопсис на одну сторінку може бути слушною ідеєю. У наші дні також рекомендується залишити лукбук або презентацію зі слайдами, бо чим більше матеріалів ви додасте до свого пітчингового пакету, тим краще вони розгледять і відчують ваш фільм, — і тим краще для вас.
Деякі сценарії пітчити простіше за інші.
Ідеї фільмів “high concept” (тобто більш видовищних фільмів з акцентом на сюжеті) пітчити простіше за ідеї фільмів “low-concept” (тобто фільмів з акцентом на розвитку персонажів та теми). Наприклад, такий фільм як “Тихе місце” (A Quiet Place) пітчити буде набагато простіше, ніж, скажімо, фільм “Рома” (Roma). Ось лоґлайн — короткий опис сюжету — фільму “Тихе місце”:
Історія сім’ї, яка в постапокаліптичному світі змушена жити в тиші, переховуючись від монстрів, які реагують на будь-який звук.
Уже з самого цього опису не важко уявити постер, трейлер та сам фільм — всі ті “смачні” деталі, якими полюбляють займатися директори кіностудій та продюсери.
Причиною цьому — ясний конфлікт між протагоністом і антагоністом, а також те, що цей сюжет можна легко розбити на захопливі похвилинні фрагменти.
З іншого боку, погляньте на лоґлайн до фільму “Рома”, який отримав Оскара-2019:
Рік із життя прислуги в сім’ї середнього класу на початку 1970-років у Мехіко.
Якщо ваш фільм повільний, як “Рома”, і має нескладний сюжет, вам слід знайти інший спосіб залучити слухача і виставити сценарій у найкращому світлі.
Найкраще для цього розробити пітч, який зосередиться скоріше на темі, аніж на подіях фільму. Для цього слід присвятити більше часу герою, темі та, можливо, ширше висвітлити соціальний або політичний контекст, аніж ви зробили б у випадку фільму “high concept”.
Однак, не варто за рахунок сюжету розповідати про весь шлях “кохання, втрат і спокути” головної героїні Клео. Якщо говорити лише про тему без залучення контексту, можна втратити слухача, тож під час пітчингу ідей фільмів “low concept” головне — це дотримуватися балансу.
Чи можливо пітчити ідею фільму без сценарію?
Попри можливі чутки, не існує ринку для ідей фільмів самих со собі. Ви не можете продати ідею фільму. Ви не можете отримати авторське право на ідею фільму. Не існує окремого місця, де таку ідею можна запропонувати.
Ідеї фільмів по суті нічого не варті, оскільки вигадати їх може кожен. Важливою є реалізація ідеї.
Директори студій і продюсери, які шукають ідеї фільмів, прагнуть отримати повний комплект: ідею, сценарій і сценариста, із яким можна працювати.
Що відбувається на зустрічі з пітчингу сценарію?
Ось чого приблизно можна очікувати, якщо вас запросили на загальну зустріч для виступу з пітчингом сценарію:
- Зачекайте, поки вас помітять/Випийте води (1-5 хвилин). Приймальня кіностудії — це місце, де будь-який сценарист проводить найбільш напружені хвилини свого життя. Намагайтеся зберігати спокій та спробуйте зробити дихальні вправи.
- Привітання та смолток (1-5 хвилин). Перші враження важать багато, тож спробуйте одразу налагодити контакт своєю дружньою та привітною поведінкою.
- Пітчинг сценарію (1-20 хвилин). Безумовно, найважливіша частина зустрічі.
- Питання та відповіді (5-20 хвилин). Тепер ви маєте можливість пояснити все, що слухачі не зрозуміли, а також поставити їм кілька запитань.
- Завершення (1-2 хвилини). Час допити воду, міцно потиснути руку та піти.
Нижче ми детальніше розповідаємо, як професійно проводити пітчинг.
Зробіть ковток води. Запітчіть сценарій. Повторіть все спочатку
Якщо ваш сценарій “запалив”, вас можуть запросити на серію зустрічей з пітчингу — так звану “екскурсію з пляшкою води” (англ. “water bottle tour”), що означає відвідування різних кіностудій, де в кожній вас пригощають пляшкою води.
На цій своєрідній екскурсії вам доведеться пітчити свій сценарій перед численними директорами кіностудій і випити на 60% води більше, ніж ви звикли.
Це захоплива пригода і цілком можливо — початок вашої сценаристської кар’єри. А також момент, коли ви зрозумієте, що написати сценарій “на відмінно” — це лише перший крок.
Тепер вам потрібно продати не лише свою роботу, а й самого себе.
Як написати пітч фільму.
Секрет створення чудового пітчу сценарію — хай це буде “презентація у ліфті” або 20-хвилинний пітчинг — полягає в тому, щоб дотримуватися найважливіших сюжетних бітів.
Ставтеся до пітчу сценарію так, мовби вам потрібно викласти вашу фантастичну ідею фільму другові за одну хвилину. Нижче ми пропонуємо загальні рекомендації щодо того, що варто робити, коли вчитеся писати пітч фільму, а що — ні:
Як пітчити ідею фільму: що варто робити.
- На початку свого пітчу вкажіть жанр і, можливо, коротко розкажіть про те, як вам спала на думку ця ідея. Це допоможе ввести директора кіностудії в контекст перед тим, як ви зануритеся в саму історію.
- Тримайтеся важливих речей та забудьте про все інше. Що є важливим? Битва між протагоністом та антагоністом та випробування, яким ви їх піддаєте. Опис сцени не важливий. Діалог теж, так само як і другорядні герої. І вже точно не важливою є назва фільму.
- Сформулюйте найважливіші сюжетні біти: зав’язку, заклик до дії, велику подію, поворотний момент 1-го акту тощо. Насправді немає непохитного правила щодо того, чи варто розкривати кінцівку. Деякі сценаристи полюбляють залишати інтригу. Інші воліють розповісти історію повністю, і обидва варіанти цілком прийнятні.
- Працюйте з жанром. Якщо вам не вдається зробити так, щоб комедія звучала смішно, а фільм жахів лоскотав нерви, то проблема скоріше криється в сценарії, а не в пітчі.
Як пітчити ідею фільму: чого робити не варто.
- Не перевищуйте ліміт часу. Якщо затягнете довше хвилини або двадцяти, які вам виділили на пітчинг сценарію, ви ризикуєте набриднути аудиторії.
- Не порівнюйте свій сценарій з існуючими фільмами. Сказати: “Уявіть суміш “La La Land” та “Memento”” — це невдала ідея. Крім того, це створює враження швидше вторинного, аніж свіжого та оригінального проекту. З іншого боку, деякі сценаристи вміють вдало цим скористатися, тож наша порада не є догмою.
- Не згадуйте конкретних акторів. Ваші смаки можуть розходитися зі смаками директора кіностудії, тож краще не згадувати, кого ви хотіли б побачити у фільмі. Якщо вас спитають, запропонуйте кілька варіантів, але чітко дайте зрозуміти, що вам байдуже. Ви відкриті та з вами легко мати справу.
Як продати ідею фільму: готуватися, готуватися та ще раз готуватися.
Деякі сценаристи надто ретельно готуються до свого пітчингу сценарію і він виходить дещо монотонним. Утім, більшості бракує підготовки. Нижче — поради, як дотриматися балансу під час підготовки до пітчингу сценарію.
Кому ви пітчите свою ідею сценарію?
Дивовижно, наскільки часто сценаристи ходять на зустрічі, не знаючи нічого про компанію або студію, у якій вони будуть пітчити.
Дізнайтеся про спродюсовані тут проекти та про ключових гравців. Підготуйте відповідь на питання чому, на вашу думку, ваш сценарій має їм підійти.
Репетируйте свій пітч сценарію.
Відрепетируйте свій 1- або 20-хвилинний пітч напам’ять. Виступайте перед дзеркалом або зніміть відео. Коли ви проглядатиме запис, то можливо, побачите моменти, яких раніше не помічали.
Коли вам стане комфортно пітчити ідею фільму наодинці, час попрактикуватися перед іншими людьми.
Отримайте відгуки від усіх, хто готовий вас слухати: друзів, родини, колег тощо і зверніть увагу на їхні невербальні сигнали під час вашого виступу. Чи уважно вони вас слухають? Чи відволікаються?
Якщо вам вистачає сміливості, спробуйте виступити перед незнайомцями або людьми, яких ви ледве знаєте. Так ви випробуєте нерви і підготуєтесь краще, ніж якщо пітчитимете сценарій перед дружиною або чоловіком.
Дізнайтеся більше про те, як пітчити ідею фільму.
Якщо вам потрібно більше порад щодо пітчингу сценарію на зустрічі, ось рекомендації. Мабуть, це найкращі дві книги, присвячені пітчингу фільмів.
- “Голівудська біблія пітчингу” (The Hollywood Pitching Bible) Кена Агуадо та Дугласа Ібока
- “Як продати сценарій за 60 секунд” (Selling Your Story in 60 Seconds) Майкла Хейґа
Розплануйте час напередодні пітчингу і дорогу до місця виступу.
Розплануйте дорогу, щоб дістатися до місця завчасно. Дізнайтесь про парковки, розклад метро або таксі. Якщо ви приїхали занадто рано, зачекайте в кав’ярні поблизу і спробуйте розслабитися.
Будь-яка затримка перед зустріччю може спричинити зайве нервування, тож спробуйте прибрати причини для тривоги завдяки плануванню дня до найменших деталей.
Як пітчити ідею фільму на зустрічі.
Ось основні поради щодо того, що варто робити під час пітчингу вашого сценарію, а що — ні.
Як пітчити сценарій на зустрічі: що варто робити.
- Налагодіть контакт. Ви матимете більше шансів отримати позитивну відповідь від директора або продюсера, якщо трохи з ними познайомитеся. Замість того, аби кинутися пітчити фільм щойно ви увійшли, знайдіть спільні точки дотику. Спитайте, як пройшли вихідні. Пошукайте спільні інтереси та приводи для розмови.
- Вирізняйтеся. Директори та продюсери постійно дивляться пітчинги. Якщо ви можете розповісти про себе щось незвичне або цікаве, то маєте більше шансів, що вас запам’ятають. Якщо ви розводите рідкісних кішок або служили у ФБР, спробуйте ввернути цей факт у розмову.
- Будьте тим автором, із яким вони бажають працювати. У цьому бізнесі хорошого сценарію не завжди достатньо. Візьміть собі за правило бути відкритим, цікавим та харизматичним наскільки це тільки можливо. Намагайтеся справити враження людини, з якою легко мати справу, але яка прагне багато працювати.
- Будьте пристрасним. Коли ви виступаєте з пітчем, то хочете заразити слухачів своїм ентузіазмом щодо проекту. Якщо вони відчують, що ви не вірите в свою історію на 100%, вони теж у неї не повірять.
- Спитайте, чи мають вони питання. Наприкінці пітчингу зрозумійте, що саме вони хочуть дізнатися та відповідайте якомога стисліше. Уникайте довгих заплутаних відповідей, які занурюють у сюжет і не прагніть заповнити всі прогалини.
Як пітчити сценарій на зустрічі: чого робити не варто.
- Не вживайте алкоголь (або будь-які інші психотропні речовини) перед зустріччю щодо пітчингу сценарію, щоб розслабитися. Так, пара бокалів вина можуть допомогти заспокоїтися, але, з іншого боку, ви можете перенервувати, якщо відчуєте більше сп’яніння, ніж сподівалися.
- Не згадуйте політику або релігію та не висловлюйте категоричних думок, якщо спершу не дізнаєтесь думку співрозмовника. Якщо ви скажете, що через півроку втекли з ненависного Чикаго, навряд чи це сподобається тому, хто виріс на його околицях.
- Не будьте аж занадто пристрасним. Пристрасть та ентузіазм — це чудово, але не варто ними зловживати. Не рекомендуємо вживати фраз на кшталт “Такого ви ще ніколи не чули”, “Ви ж не хочете втратити цієї унікальної можливості?” або “Мій сценарій гарантовано принесе вам 10 мільйонів доларів”.
- Не захищайтеся і не будьте ущипливим. Якщо директор пропонує вам абсурдні зміни до вашої історії, відповідайте, що ви “відкриті до обговорення”. Намагайтеся не виглядати зарозумілим або зацикленим на своїй ідеї. Вдячно приймайте усі пропозиції і прибережіть для розмов у барі все, що про них думаєте.
- Не хвилюйтеся через складні питання. Їх можуть ставити, якщо директор хоче подивитися, як ви дієте у стресових умовах. Якщо вас хочуть спантеличити, просто усміхайтеся та стримуйте свої емоції.
- Не беріть відмову близько до серця. Часто причина, з якої директор або продюсер не бажає братися за ваш сценарій не має жодного стосунку ані до вас, ані до вашого пітчу. Для відмови може бути безліч причин, тож залишайтеся позитивними та дружніми. Не варто одразу спалювати мости. Голлівуд — це тісний світ.
Як просити про зворотній зв'язок після пітчингу фільму.
Від моменту вашого пітчингу фільму перед директором або продюсером до отримання відповіді може минути від тижня до пари місяців. Тож не втрачайте надію, якщо деякий час немає новин.
Чимало сценаристів не звертаються за зворотнім зв’язком і таким чином пропускають завдання або угоди. Не беріть з них приклад.
Як ми вже казали, у цьому питанні стане в нагоді бути допитливим і вирізнятися з натовпу.
Рекомендуємо через три-чотири тижні попросити зворотній зв’язок про ваш пітч сценарію. Далі, якщо ви не отримали ясної відповіді щодо свого сценарію, спитайте, чи буде зручно зв’язатися пізніше. Щоб не стати нав’язливим, пильнуйте, щоб між запитами минало достатньо часу.
Як пітчити ідею фільму: висновки.
Для багатьох сценаристів навчитися пітчити сценарій — дуже нервова справа. Певною мірою це залежить від того, наскільки ви харизматична та компанійська людина. Але цих навичок можна набути.
Подумайте над можливістю записатися на акторські заняття, приєднатися до гуртка з публічних виступів або вийти з зони комфорту заради того, щоб пітчинг сценарію став для вас менш лячним. Дійсно, від пітчингу залежить багато, але буде краще, якщо ви сприйматимете його як двосторонню бесіду, а не промову.
Нарешті, не забувайте, що кожнісінький професійний сценарист на якомусь етапі кар’єри отримував відмову. Замість того, щоб сумувати продовжуйте працювати над своїми проектами. Якщо й надалі вдосконалюватимете навички письма та виступу, врешті-решт у вас усе вийде.
Джерело: https://www.scriptreaderpro.com/how-to-pitch-a-movie-idea/