Секрети трихвилинного пітчу від Майкла Хейґа

05 June 2020

Як зробити свій пітч справді вражаючим? Як підкорити серця продюсерів всього за три хвилини? Про це в своєй авторської колонці пише Майкл Хейґ, експерт з написання історій, автор і лектор, який працює з кінематографістами в Голівуді та в усьому світі.

Секрети 3-хвилинного пітчу

Можливість виступити з 20-хвилинним пітчем у Голлівуді випадає зрідка, особливо коли йдеться про сценаристів-початківців. Та щойно ви допишете свій перший сценарій, перед вами знову і знову стоятиме завдання менш ніж за 60 секунд переконати людей, які приймають рішення, його прочитати.

Щоразу, як ви телефонуєте агентові або продюсерській компанії, щоб обговорити свою історію або сценарій, будьте готові відповісти на питання: “Про що ваш фільм?”. Від вашої відповіді часто залежатиме, чи вам відмовлять, чи ваш матеріал прочитають.

Пітчингові фестивалі та конференції сприяють як розширенню можливостей для реклами вашої роботи, так і зростанню конкуренції, тож вам потрібен лаконічний і потужний пітч тривалістю 1-3 хвилини.

Ось деякі з найкращих методів переконати агента, менеджера або директора кіностудії розглянути ваш сценарій, про які я детально розповідаю у книзі “Як продати сценарій за 60 секунд”. А також наприкінці на вас чекає ще одна безкоштовна порада у якості бонусу.

Секрет 1: НАЛАГОДІТЬ КОНТАКТ З ПОКУПЦЕМ

Під час підготовки до пітчу дізнайтеся все про людей, із якими вестимете перемовини. Використовуйте пошукові системи, Facebook, Linkedin, сайти на зразок iMDbpro.com, власні контакти та біографії у каталозі пітчингового фестивалю, щоб дізнатися якнайбільше про досвід та фільмографію ваших покупців. 

На першій зустрічі з агентом, менеджером або виконавчим директором продюсерської компанії коротко висловіть своє захоплення їхньою діяльністю або принаймні спродюсованими ними проектами або зірками, яких вони представляють. Подякуйте за те, що вони присвятили свою суботу пітчинговому фестивалю або за те, що прийняли ваш дзвінок. Скажіть, як сильно вам сподобався конкретний фільм, у створенні якого брала участь їхня компанія. А ще краще — поставте питання, яке продемонструє ваше захоплення фільмом (а не просто спробу бути ввічливим): “Перш ніж ми почнемо, я маю дещо у вас запитати. Підкажіть, той момент, коли героїня дає ляпаса вбивцеві, незважаючи на дробовик у його руці — це було в сценарії, чи актриса зімпровізувала?”

Ризикніть і розкажіть щось особисте про себе — свою пристрасть до письма або як багато для вас означає можливість поділитися своєю історією саме з цією людиною (детальніше про це згодом). Я чув багато історій про те, як людину вмовили прочитати посередній сценарій лише тому, що вона відчула зв’язок із автором. Неважливо, ЧОМУ ваш сценарій захочуть прочитати. Важить лише те, щоб його прочитали.

Секрет 2: ЗАПАЛІТЬ СВОЄЮ ПРИСТРАСТЮ!

Коли я готую письменників і кінематографістів до пітчу — як індивідуально, так і в групах на своїх семінарах — найбільше фокусуюся саме на цій навичці. Ви не можете сподіватися, що менеджер або продюсер захопиться вашим проектом, якщо ви самі ним не захоплені. Однак, я бачив пітчі, які були більше схожі на список покупок, аніж на щось, чому письменник або кінематографіст хоче присвятити роки свого життя. 

Чому ця історія ятрить вашу душу? Чому вона ПОВИННА бути розказана? Чому вона має для вас особливе значення? Чому глядачі вишикуються в чергу, аби подивитися ваш фільм?

Ваша історія досліджує теми, які світ повинен почути? Вона проростає з вашого особистого болю, сподівань чи ідеалів? Саме завдяки таким фільмам ви захотіли стати сценаристом?

Можливо, ви любите цей сценарій за те, що вашою місією в житті є лякати людей до смерті чи смішити їх до сліз. Чудово!

Пристрасть заразлива. Я знаю багато історій, чиї сюжети були схожі на спілкування в бюрократичній установі, але письменники були настільки захоплені ними, що агент казав: “Гаразд, я подивлюся”.

Пристрасть — це ще й найкращий спосіб налагодити контакт з покупцем (дивіться пункт 1). З людьми, які горять своєю роботою весело проводити час. Хочеться їх підтримувати і бути з ними поруч. А ще з ними укладають угоди.

Секрет 3: НЕ НАМАГАЙТЕСЯ РОЗПОВІСТИ ІСТОРІЮ ПОВНІСТЮ!

Безумовно, найбільша помилка, якої припускаються усі письменники — це спроба втиснути весь сюжет у трихвилинний пітч замість того, щоб наголосити тільки на тих елементах, які зачарують директора продюсерської компанії. Письменники забирають у слухачів забагато часу, і (на пітчинговому фестивалі з жорстким графіком) їх переривають, не давши можливості отримати зворотний зв'язок від покупців чи навіть розкрити сильні сторони своїх сценаріїв. 

Зрозумійте, що ваша мета — переконати людину, яка приймає рішення прочитати ваш сценарій. Ось і все. 

Секрет 4: ВИКЛИЧТЕ ЕМОЦІЮ

Як я постійно наголошую у своїй книзі, записах та на семінарах, глядачі ходять у кіно, щоб ВІДЧУВАТИ, тобто емоційно брати участь в історії. Те саме стосується виконавчого директора з розвитку, який слухає ваш пітч. Ви повинні передати елементи своє історії так, щоб він отримав емоційний досвід (або принаймні натяк на нього). Якщо покупець гадає, що від читання вашого сценарію у нього прискориться пульс, на очах виступлять сльози або серце сповниться почуттями, то він захоче його прочитати. 

Наголосіть на КОНФЛІКТІ у вашій історії. Що б не хотів зробити ваш герой, розкажіть слухачеві, чому це здається неможливим. Це може бути блискуча хитрість та дивовижна сила вашого лиходія (як у фільмах “Червоний дракон” та “Людина-павук”), факт, що минуле вашої героїні не готувало її до викликів, із якими вона зіткнулася (“Ерін Брокович” та “Білявка в законі”), або справжнісінький жах, який відчуває героїня, прощаючись зі звичними уявленнями про саму себе заради пошуків кохання, пристрасті або самореалізації (“Титанік” та “Несплячі в Сіетлі”).

Саме передчуття того, що ваш герой зіткнеться з нездоланними перепонами змусить глядачів — і покупців — прагнути дізнатися, що буде далі. 

Секрет 5: НАГОЛОШУЙТЕ НА КЛЮЧОВИХ ПОВОРОТНИХ МОМЕНТАХ СЮЖЕТУ 

Те, що ви не ведете слухача крізь увесь сюжет сцена за сценою не означає, що ви не розкриєте жодних подробиць. Тоді як конкретні події, які ви обговорюватиме, відрізнятимуться для різних проектів, ось деякі основні моменти, які варто врахувати:

· У ЯКІЙ СИТУАЦІЇ ПЕРЕБУВАЄ ВАШ ГЕРОЙ НА ПОЧАТКУ ФІЛЬМУ?

Як протікає життя героя до початку подій? З чого складається його незвичайний, цікавий або захопливий світ? Яку рану минулого він намагається залікувати — свідомо чи несвідомо? І найголовніше — як це знайомство з героєм сприятиме емпатії та ідентифікації з ним?

· ЯКА МОЖЛИВІСТЬ ВІДКРИВАЄТЬСЯ ПЕРЕД ВАШИМ ГЕРОЄМ НА СТОРІНЦІ 10, І В ЯКИЙ НОВИЙ СВІТ ЧИ СИТУАЦІЮ МИ ТЕПЕР ПОТРАПИМО?

Героя забирають до школи чарівників (“Гаррі Поттер”)? Або ж героїня зустрічає хлопця, який пропонує їй порвати з монотонним життям (“Хороша дівчинка”)?

 · ЯКЕ КОНКРЕТНЕ, ВИДИМЕ БАЖАННЯ НАРОДЖУЄТЬСЯ З ЦІЄЇ СИТУАЦІЇ І ВИЗНАЧАЄ КОНЦЕПЦІЮ ВАШОЇ ІСТОРІЇ?

Іншими словами, яку фінішну лінію повинен перетнути до кінця фільму ваш герой, за якого ми вболіваємо?

· ЯКОЇ ВЕЛИКОЇ ПОРАЗКИ ГЕРОЙ ЗАЗНАЄ НАПРИКІНЦІ 2 АКТУ?

Чи він пориває з коханням усього життя, чи ж дізнається, що вбивця-психопат насправді не помер і переслідує його сім’ю?

Знову ж таки, не намагайтеся розкрити ВСІ деталі. Виберіть ті, які зможете лаконічно переповісти і які викликають найбільше зацікавлення і передсмак у вашого покупця. 

Зауважте, що я не пропоную розкривати розв’язку вашої історії. Якщо слухачі хочуть дізнатися, як усе скінчилося — хай прочитають.

Секрет 6: МИСЛІТЬ, ЯК ПОКУПЕЦЬ

Під час вашого виступу будь-який покупець подумки ставить собі одне й те саме питання: “Чи зможу я це продати?” Чим більше комерційного потенціалу має ваш сценарій, тим вищі ваші шанси, що його прочитають. Тож будьте готові згадати успішних у прокаті попередників, які були подібні за жанром, інтонацією, темою чи стилем. І опишіть свого героя у такий спосіб, щоб посилання на прибуткові зіркові фільми було очевидним. 

Секрет 7: ПОПРОСІТЬ ПРОЧИТАТИ ВАШ СЦЕНАРІЙ

Можливо, ця порада прозвучить банально, але більшість письменників наприкінці своїх пітчей просто видихаються і зніяковіло чекають, поки їхні слухачі зрозуміють, що вони закінчили.

Моя улюблена остання репліка для будь-якого пітчу звучить так: “Бажаєте, щоб я надіслав вам сценарій або маєте питання щодо історії?“ Це дає їм два варіанти, і обидва вам підходять.

Саме тому НІКОЛИ не затягуйте свій пітч на довше, ніж на три хвилини, і саме тому одна хвилина — це навіть краще. Ви повинні залишити час для обговорення історії. А якщо слухачі нею не зацікавилися, у вас лишиться час спитати, чи хотіли б вони послухати розповідь про інший проект, над яким ви працюєте. 

Секрет 8: НІКОЛИ НЕ РОЗПОВІДАЙТЕ ІСТОРІЮ ПОВНІСТЮ!

Знаю, я вже казав це, але повірте мені, вам потрібно було почути це вдруге.

Секрет 9: РЕПЕТИРУЙТЕ

Підготували пітч? Тоді репетируйте, репетируйте та ще раз репетируйте! Виступайте перед друзями, письменницьким гуртком, іншими письменниками на ярмарці пітчей і навіть перед вашою надувною лялькою. Підготуйте його достатньо добре, щоб він звучав природно та розмовно, але не завченим напам’ять.

Не бійтеся використовувати нотатки, але ніколи не зачитуйте ваш пітч. Пристрасть та суха декламація несумісні.

І не переживайте через те, що нервуєтесь. Справа в тому, що ви у будь-якому разі нервуватиметесь. Цей телефонний дзвінок або зустріч — важлива можливість, від неї багато залежить, ви вийшли далеко за межі зони комфорту і відчуваєте, що вся влада — в руках покупця. Тож нервуватися природно.

Але ось вам ще один маленький секрет: УСІМ НАЧХАТИ! Люди, які слухають ваш пітч, чули тисячі історій, переважно з вуст наляканих письменників, тож правда в тому, що їм просто байдуже.

За свою кар’єру я чув безліч причин для відмови від проектів, але ніколи не чув, щоб виконавчий директор сказав: “Яка чудова історія! Цей фільм міг би принести сотню мільйонів баксів! Але на жаль, письменник настільки нервувався, що нам довелося відмовити”.

ЩЕ ОДИН СЕКРЕТ У БОНУС: З ЧОГО ПОЧИНАТИ ПІТЧ

Найскладніший момент на зустрічі зазвичай настає після того, як ви трохи поспілкувалися, щоб привітати слухача та налагодити контакт. Далі повисає незграбна пауза, коли всі мовчать, а ви роздумуєте: “Чи вже час починати? Одразу перейти до справи? Спитати в них дозволу? Зачекати, поки мені дадуть слово? Чи піти додому і стати аптекарем, як того хотіла моя мама?”

Через це вам важко подолати нервування та затягти слухачів у свою історію. Тож я поділюся улюбленим способом розпочинати пітч.

Не чекайте дій з боку покупця. Після вступної частини просто скажіть: “Дозвольте почати з того, як мені спала на думку ця історія”. Далі розкажіть покупцю, що привело вас до написання сценарію. 

Такий хід дозволяє вам досягти багатьох цілей: дає вам контроль над зустріччю; розкриває комерційні, художні та тематичні складові, які роблять вашу історію сильною та унікальною; затягує слухача в історію так само, як від початку історія притягнула вас; і до того часу, коли ви дійдете до ключових рис персонажу та поворотних моментів сюжету, покупець буде повністю зосереджений на вашому пітчі.

А найголовніше — це потужний спосіб миттєво передати найважливіший елемент: вашу пристрасть до цієї історії.

Про Майкла Хейґа

Майкл Хейґ — експерт з написання історій, автор і лектор, який працює з письменниками, кінематографістами, маркетологами, керівниками бізнесу, адвокатами та ораторами, як у Голлівуді, так і в усьому світі. Він тренував сценаристів, продюсерів, зірок та режисерів на проектах усіх великих кіностудій та телеканалів. Серед нещодавніх проектів, над якими він працював — “Малюк-каратист” та “Захисник” продюсерської компанії Вілла Сміта Overbrook Entertainment; “Володарі всесвіту” кіностудії Columbia Pictures; “Бакуган” кіностудії Universal Pictures, а також “З любов’ю, Розі” кіностудій SONY Pictures та Constantin Film.

Майкл — автор бестселерів “Як продати сценарій за 60 секунд: Як зробити, щоб ваш сценарій або роман гарантовано прочитали”, а також нового 20-го ювілейного видання “Голівудський стандарт. Як написати сценарій для кіно і ТБ, який куплять”, яке вже стало класикою. Семінари Майкла, включно з аудіокнигою “Два шляхи героя”, написаною у співавторстві з Кристофером Воглером та “Додайте голлівудської магії до ваших історій” можна придбати на DVD, CD та у цифровому форматі на його сайті, а також у книгарнях по всьому світу.

Орігінал статті: http://www.movieoutline.com/articles/secrets-of-the-3-minute-pitch.html

Читайте також
Побачила світ пілотна серія вебсеріалу "Зворотна сторона війни"
03 листопада 2024
Оголошені лауреати сьомої Національної премії кінокритиків «Кіноколо»
18 жовтня 2024